top of page
  • Obrázek autoraAK Jelínek

Novela zákoníku práce - změna ve výpočtu dovolené

Prezident podepsal novelu zákoníku práce a nás tak čeká několik zajímavých změn. Velkou novinkou bude od začátku příštího roku změna ve výpočtu dovolené, která se nově nebude poskytovat za odpracované dny, ale za počet odpracovaných hodin.


Důvodem změny je dle MPSV to, že současný systém výpočtu dovolené ve dnech je nespravedlivý – v mnoha profesích totiž zaměstnanci pracují v různých dnech různě dlouhou dobu a je pro ně tedy rozdíl, pokud si vezmou dovolenou v den, kdy měli odpracovat 10 hodin nebo v den, kdy měli odpracovat např. 4 hodiny – v obou případech totiž za stávajícího stavu vyčerpají celý den dovolené. Nový způsob výpočtu dovolené by měl tuto nespravedlnost odstranit, protože zohledňuje délku jednotlivých směn a ne počet směn, jak je tomu doposud.


Novela zákoníku práce tedy bude zohledňovat, kolik hodin zaměstnanec ve skutečnosti odpracoval, a podle počtu odpracovaných hodin v týdnu mu vznikne nárok na daný počet hodin dovolené. Zaměstnanců s částečným pracovním úvazkem se novela negativně nedotkne, neboť k čerpání dovolené potřebují menší počet hodin než zaměstnanci při plném pracovním úvazku.


Dovolená počítaná v hodinách však neznamená, že si zaměstnanec vybere např. hodinu dovolené. Dovolená má být zásadně čerpána po směnách, výjimečně může zaměstnavatel zaměstnanci s jeho souhlasem určit dovolenou v kratším rozsahu, nejméně však v délce jedné poloviny směny.


Další změny, které novela přináší, Vám přiblížíme zase příště.

92 zobrazení0 komentářů
bottom of page