• AK Jelínek

Mají rodiče-zaměstnanci právo zůstat doma s mladším dítětem, kterému byla zrušena výuka?

V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví se setkáváme s dotazy, zda rodiče-zaměstnanci mají právo zůstat doma s mladšími dětmi, kterým byla v důsledku tohoto opatření zrušena výuka.


ANO, MAJÍ – zaměstnavatel je podle § 191 zákoníku práce povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu péče o dítě mladší než 10 let mimo jiné z důvodu, že zařízení, jejímž je dítě žákem, jsou uzavřeny na základě nařízení příslušného orgánu z důvodu mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události (což je právě situace, která nastala). Zároveň má v takovém případě rodič-zaměstnanec nárok na ošetřovné, kdy podpůrčí doba, tedy doba, po kterou je dávka vyplácena, činí 9 dnů (u rodiče samoživitele až 16 dnů). Nárok na ošetřovné se uplatňuje na tiskopise „Žádost o ošetřovné při péči o dítě 10let z důvodu uzavření zařízení“ a rodiči-zaměstnanci jej vydá příslušné školské zařízení nebo škola ve dvou vyhotoveních (pozor, tuto žádost rodiči-zaměstnanci nevydá praktický lékař). Není nutné si „žádost“ vyzvedávat osobně, zařízení ji může zaslat rodiči i elektronicky. Následně je nutné „žádost“ vytisknout, dovyplnit, podepsat a předat zaměstnavateli.


Pokud potřebujete v této souvislosti poradit, neváhejte se obrátit na naše odborníky na pracovní právo.

0 zobrazení
ak jelinek podpis_upraveno_edited.png
JELÍNEK & PARTNEŘI
ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ

Sídlo Pardubice:

Pardubice - Dražkovice 181

533 33  Pardubice

tel:              +420 466 310 691

mobil:         +420 724 794 986

e-mail:        advokati@advokatijelinek.cz

 

datová schránka: apkhs99

 

 

bankovní spojení: 281137002/0300

Pobočka Praha:

Truhlářská 1108/3

110 00  Praha 1

IČ: 28782917

DIČ: CZ28782917

Přesné souřadnice pro navigaci:

Pardubice: 49°59".645"N, 15°46".130"E

Praha: 50.0896242N, 14.4285942E

Pošlete nám rychlou zprávu!

© 2019 AK Jelínek & Partneři Veškerá práva vyhrazena! Vytvořil BorisSt. & MarVan