top of page
  • Obrázek autoraAK Jelínek

Další legislativní novinky

Dne 29. 4. 2020 senát schválil zákon, kterým se zvyšuje ošetřovné na 80 % denního vyměřovacího základu místo dosavadních 60 %. Zvýšení ošetřovného má zpětnou účinnost, a to k 1. 4. 2020. Nárok na ošetřovné bude vyplácen maximálně do letních prázdnin. Nově na ošetřovné mají mít také nárok osoby pracující na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, a to za podmínek, že uvedené dohody jsou platné a tito pracovníci odváděli nemocenské pojištění. Návrh čeká nyní jen podpis prezidenta republiky.


27. 4. 2020 pak vláda zrušila s účinností od 28. 4. 2020 usnesení vlády ze dne 31. 3. 2020, kterým se zakazovalo, po dobu trvání nouzového stavu, zpoplatnění parkovacích zón v obci. Do úterý 28. 4. 2020 mohly všechny automobily na základě krizového opatření parkovat v placených zónách zdarma. Vzhledem k tomu, že uvedené usnesení bylo zrušeno ze dne na den, tak některé obce přislíbily, že vydají opatření, kdy i nadále nebudou platit placené zóny. Avšak dávejte pozor, kde parkujete a zda dané parkovací místo je či není zpoplatněno, abyste nedostali pokutu.


Dne 29. 4. 2020 senát rovněž navrhl změny zákona o prodloužení vyplacení kompenzačního bonusu osobám samostatně výdělečně činným, kterým byla úplně nebo částečně omezena činnost. Návrh zákona nyní poputuje zpět do poslanecké sněmovny. Senát navrhuje, aby kompenzační bonus byl vyplacen osobám, které mají příjmy do 10.000 Kč, jakož i osobám, které pracují na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, dobrovolníkům v pečovatelské službě a taktéž pěstounům. Senát také navrhuje, aby osobám samostatně výdělečně činným a výše uvedeným osobám byla za každý den v květnu vyplácena částka ve výši 700 Kč za den a za každý den v červnu částka ve výši 900 Kč za den.

14 zobrazení0 komentářů
bottom of page